• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/egitimimecesi/

CEHAMER’de“Sevgi ve Etik” konulu konferans

egitimimecesi.com


Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Çağatay Üstün CEHAMER’in düzenlediği “Sevgi ve Etik” konulu konferansta bir konuşma yaptı.

Üstün’ün açıklamalarından bazı satırbaşları şöyle:

-Giderek daha sevgisiz ve özensiz bir yaşamı paylaşıyoruz. İlişkiler gündelik başlıyor ve gündelik bitiyor. Sevgi korunması gereken bir duygu. Ancak buna özen gösterilmiyor.

-Dünyanın etik ve ahlaki bir çöküş yaşadığı ve bunun tamamlandığını düşünüyorum. Eğer etik ve ahlak kesintiye uğrarsa hukuk donar ve kaskatı kesilir. Şu an yaşananlar bundan ibarettir.

- Artık masum olmayan bir çağda, masum olmayan insanlarla birlikteyiz. Karmaşa barındıran bu zaman diliminde, insanı sakin ve huzurlu kılacak sevginin kırıntılarını bulmak oldukça güçtür. Zalim ve birbirine yabancılaşmış toplumların kitle iletişim araçlarının artmasına rağmen birbirilerini anlamakta güçlük yaşamalarına şaşırmamak lazımdır. İnsan, egosantrik ve abartılı tutkularını köreltmek ve sevgiyi yüceltmek uğruna bir mücadeleye girmekten kaçınıyor.

- Ancak umutsuz olmamak lazım. Birgün mutlaka insanlık sevginin dilini öğrenmeyi başaracaktır.

-Sevgi varsa saygı da beraber olmak durumundadır. Seviyorum ama saygı duymuyorum yaklaşımı bir algı yanılsamasıdır. Kendimizi kandırabiliriz ama içimizdeki gerçeği susturamayız. Sevgisiz bir ortamda saygı kalmaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın