• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/egitimimecesi/
Tülay Hergünlü
hergunlu@ttmail.com
Ezbere Eğitim! Ezberlenmiş Hayatlar!
09/08/2014

egitimimecesi.com


   Annesi seslendi; "Kalk oğlum, okula geç kalacaksın!" Sabah saat 06.00’da küçücük bedeni zorla yataktan kalktı.7. sınıfa gidiyordu.

- “Anne, bu gün okula gitmesem, olmaz mı?”

   Her sabah tekrarlanan aynı sahne karşısında anne;

-“Haydi, kalk oğlum! Bugün gitmesen bile yarın gitmek zorundasın. İstikbalin için okuman gerektiğini biliyorsun.”dedi.

   Çocuk uykulu gözlerle zorla yataktan kalktı, banyoya doğru ilerledi. Kahvaltısını yapıp kendisini okula götürecek servisin gelmesini bekledi. Ailesi, iyi eğitim verdiği için evlerinden yaklaşık 20-25 kilometre uzaklıktaki bir devlet okuluna yazdırmıştı onu. Her gün bunca kilometre yolu gidip geldiği yetmiyormuş gibi hafta sonları da iki gün boyunca; öğlene kadar dershane, öğleden akşama kadar da üç yıldır devam ettiği İngilizce kursuna gidiyordu.

   İyi bir liseye (!) girebilmesi için dershaneye devam etmesi şarttı! Çünkü okulda aldığı eğitimin iyi bir liseye (!) girmesi için yeterli olmadığı söyleniyordu; oysaki ailesi onu uzaktaki bu okula iyi bir devlet okulu (!) olduğu için yazdırmıştı. Tıpkı üniversiteye girebilmek için başka dershanelere devam eden ağabeyleri, ablaları gibi.

   SBS, ALES, YDS, YGS, LYS, KPSS vs. gibi sınavlarda başarı sağlamak için özel dershaneye gitmek şarttı! Çünkü dershanelerde; sınavlar için zamanla yarışmayı, en hızlı test sorusu çözme sistemlerini, sınavlarda en sık sorulan soruları, çıkabilecek soruların cevaplarını, okulda işledikleri konuları tekrarlayarak ezberlemeyi öğreniyorlardı.

 

*** 

   Yukarıdaki yazıyı 2006 yılında yazmıştım. Aradan 8 yıl geçmiş. O tarihte 7. Sınıfa giden ufaklık iyi bir üniversiteyi kazandı, şimdi 3. sınıfa gidiyor. O kazandı ama binlerce genç ne yazık ki üniversitenin kapısından içeriye giremedi.

   2006 yılından bugüne eğitim konusunda çok şey değişti. Her gelen bakan ya sistemi değiştirdi, ya da sil baştan yaptı. 4+4+4 ile altı bezli çocuklar okula başlatılıyor. Düz liseler kaldırıldı.   Ya meslek lisesi, ya da imam hatip liseleri seçilmek zorunda.

   LES, ALES oldu, ÖSS ise YGS. SBS yerine TEOG geldi. ÖSYM, 2015 yılında kâğıtla sınav sistemini terk edip, elektronik sınav sistemine geçmeye hazırlanıyor.

   O yıllarda eğitimin olmazsa olmazı olan dershaneler kaldırıldı. Yerine etüt merkezleri geliyor. Burada eğitimde fırsat eşitsizliği yine devrede. 

   Geçmişten günümüze bütün bu koşuşturmalar; bir üniversiteye kapağı atmak ve mezun olduktan sonra da eğer şansı varsa işsizler ordusunun arasına karışmadan bir iş bulup para kazanmak için. Sonuçta ise; yarış atı gibi kullanılan çocukların kaybolmuş çocuklukları, bilimden ve ilimden uzak eğitim neticesinde girilen sınavların sonunda unutulmuş ezberler ve ezberlenmiş hayatlar…

   Eğitile eğitile harcanan bir toplum…

 

Tülay Hergünlü144 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Mustafa Kemal ATATÜRK tarih sahnesine ilk kez Çanakkale’de çıktı. - 18/03/2015
Mustafa Kemal ATATÜRK tarih sahnesine ilk kez Çanakkale’de çıktı.
Hayat, sadece bir kitap okumak için bile yaşanmaya değerdir. - 03/03/2015
Hayat, sadece bir kitap okumak için bile yaşanmaya değerdir.
İşsizlik her kötülüğün anasıdır - 05/01/2015
İşsiz babasını teselli etmeye çalışan küçük kız herkesi duygulandırdı. İşten çıkartılan baba, gözyaşlarına hâkim olamadı. Yüzlerce işsizlik haberlerinden sadece bir tanesiydi ve son da olmayacaktı.
Kadın anadır, bacıdır, eştir, evlattır… - 15/12/2014
Kadın anadır, bacıdır, eştir, evlattır…
MÜTEVAZI ATATÜRK - 10/11/2014
Mütevazı Atatürk
Cumhuriyet- Türk Mucizesi - 22/10/2014
Cumhuriyet- Türk Mucizesi
AGİ’ lerinize sahip çıkın! - 26/09/2014
Asgari Geçim İndirimi; kısa adıyla AGİ. Vergi iadesinin kaldırılmasının ardından 01.01.2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Ücretleri gerçek usulde vergilendirilen gerçek kişiler yararlanıyor. AGİ, çalışanların
Zeytin; Ölmez Ağaç! - 12/09/2014
egitimimecesi.com - Zeytin; Ölmez Ağaç!
Mustafa Kemal imzası sizde kalamaz! - 04/09/2014
Mustafa Kemal imzası sizde kalamaz!
 Devamı