• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/egitimimecesi/
Tülay Hergünlü
hergunlu@ttmail.com
Bol Köpüklü Mis Gibi Bir Türk Kahvesi…
09/08/2014

 egitimimecesi.com

 

     

 

   Geçtiğimiz günlerde yolum Mısır Çarşısı’na düştü. Kuru Kahveci Mehmet Efendi’nin önünden geçerken bir an durakladım ve neredeyse 20 yıl öncesine gittim. Kalabalıkları, özellikle bayramlar yaklaşırken oluşan kuyrukları hatırladım. Nasıl da sabırla beklerdik o mis gibi taze çekilmiş kahveyi alıp misafirlerimize ikram edebilmek için. Mehmet Efendi’nin hemen aşağısında bir de Kurukahveci İhsan Efendi vardı. Aralarındaki tatlı rekabet bazen bizlere de yansırdı.

   İşyerime gelince Kuru Kahveci Mehmet Efendi’nin web sitesine girdim ve biraz gezindim. Eskiden ve günümüzden kareler ve tatlar buldum. Türk kahvesini diğer kahvelerden ayıran özellikleri okudum. Sizlerle de paylaşmak istedim: “Türk Kahvesi; dünyanın en eski kahve pişirme yöntemidir. Köpük, kahve ve telveden oluşur. Yumuşak ve kadifemsi köpüğü sayesinde damakta en uzun süre tadını devam ettiren kahve türüdür. Ve birkaç dakika şekli bozulmadan kalabilen bu leziz köpüğü sayesinde, bir süre sıcak kalabilir. İnce kenarlı fincanda sunulduğu için, diğer kahve türlerine göre daha yavaş soğur ve böylece daha uzun süren bir kahve keyfi sunar. Kendine özgü enfes kokusu ve özel köpüğü ile diğer kahvelerden kolaylıkla ayırt edilebilir. Kahve tutkunları tarafından, kaynatılarak içilebilen tek kahve olarak kabul edilir. 

   Eşsizdir çünkü kahvesi fincanın içindedir ancak telve olarak dibe çöktüğünden filtre edilmesine ve süzülmesine gerek kalmaz. Hazırlanırken şeker ilave edildiğinden diğer kahvelerde olduğu gibi sonradan tatlandırmaya gerek yoktur.”

   Kaynaklara göre kahve Osmanlı İmparatorluğu topraklarına Kanuni Sultan Süleyman zamanında gelmiş, ancak çıkan bir fetva neticesinde yasaklanmış. Kahve’nin Avrupa’ya Osmanlının bir hediyesi olduğu da yazılanlar arasında.

   Türk kahvesi orta ve orta yaş üstü nesilde önemini koruyor ama gençler arasında pek itibarlı olduğunu söyleyemeyiz. Gençlik genelde, Amerikan tarzı kupalarda içilen, musluktan akan kahveleri veya İtalyan tarzı espresso, capuccino ve nescafe tercih ediyor, süt yerine de süt tozu. Yabancı firmalara ait kahve mekânları da gençler arasında pek revaçta.

   Alışkanlıklarımız değişiyor. Ayaküstü atıştırılan “fast food” mekânlar ve kafeler yaşantımıza iyice yerleşmiş durumda. Elbette değişik ülkelerin tatlarına, yeniliklere itirazımız olamaz. Ancak, biz kendimize yabancılaşırsak, kendi kültürümüze ve kendi değerlerimize sahip çıkmazsak, yabancı kültürler ülkemizde baskın kültür olarak yer alabilirler. Yabancı tatlar asıl unsur olarak değil, sunulacak farklı çeşniler olarak bulundurulmalıdır; arzu edene ikram edilmek üzere.

   İncecik fincanlarda ikram edilen bol köpüklü mis gibi bir Türk kahvesinin yerini hiçbir şey tutamaz…

 

Tülay Hergünlü178 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Mustafa Kemal ATATÜRK tarih sahnesine ilk kez Çanakkale’de çıktı. - 18/03/2015
Mustafa Kemal ATATÜRK tarih sahnesine ilk kez Çanakkale’de çıktı.
Hayat, sadece bir kitap okumak için bile yaşanmaya değerdir. - 03/03/2015
Hayat, sadece bir kitap okumak için bile yaşanmaya değerdir.
İşsizlik her kötülüğün anasıdır - 05/01/2015
İşsiz babasını teselli etmeye çalışan küçük kız herkesi duygulandırdı. İşten çıkartılan baba, gözyaşlarına hâkim olamadı. Yüzlerce işsizlik haberlerinden sadece bir tanesiydi ve son da olmayacaktı.
Kadın anadır, bacıdır, eştir, evlattır… - 15/12/2014
Kadın anadır, bacıdır, eştir, evlattır…
MÜTEVAZI ATATÜRK - 10/11/2014
Mütevazı Atatürk
Cumhuriyet- Türk Mucizesi - 22/10/2014
Cumhuriyet- Türk Mucizesi
AGİ’ lerinize sahip çıkın! - 26/09/2014
Asgari Geçim İndirimi; kısa adıyla AGİ. Vergi iadesinin kaldırılmasının ardından 01.01.2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Ücretleri gerçek usulde vergilendirilen gerçek kişiler yararlanıyor. AGİ, çalışanların
Zeytin; Ölmez Ağaç! - 12/09/2014
egitimimecesi.com - Zeytin; Ölmez Ağaç!
Mustafa Kemal imzası sizde kalamaz! - 04/09/2014
Mustafa Kemal imzası sizde kalamaz!
 Devamı