• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/egitimimecesi/
Tülay Hergünlü
hergunlu@ttmail.com
Subliminal Tehlike; kişinin bilinçaltına gönderilen gizli mesajlar -1-
09/08/2014
egitimimecesi.com
 
   Kendisi de bir eğitimci olan arkadaşım, “Subliminal mesajlar hakkında bir yazı yazsana” dedi. Bu konu hakkında kulaktan dolma birkaç bilgi kırıntısından başka bir fikre sahip değildim. Bu nedenle de internette biraz araştırma yaptım. Bilimsellikten uzak, önyargılara dayanan,  bilgi kirliliği yaratan yazı, resim ve yorumları bir kenara bırakırsak, konu hakkında gerçek anlamda bilgi veren birkaç makaleden başka bir şey bulamadım. Ben de bu makalelerden yola çıkarak burada bazı önemli detayları paylaşmak istiyorum.

   Subliminal ya da bilinçaltı mesajlar; bir görüntü karesi, afiş, müzik, kitap ya da herhangi bir objenin içine gömülebilen, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmış gizli bir algılama tekniği. Zihinlerde ve davranışlarda ölçülebilir etkiler yaratan mesajlar için kullanılan genel bir tanımlama. En fazla kullanıldığı alan ise reklam sektörü ve siyaset.
Bilinçaltı mesajlar ile insan beyninin yönlendirilmesi 1900’ lü yıllardan itibaren uygulanmaya başlamış. İddialara göre mesajlar kişilere görsel ve işitsel olarak iletiliyor.  Uzmanlar öncelikle “beyne fısıltılar” şeklinde masumca başlayan bilinçaltı mesajların, günümüzdeki teknolojik olanaklar sayesinde ''zihne mayın döşeme'' uygulamasına dönüştüğü konusunda uyarıda bulunuyor. Kişilerin en fazla duyarlı oldukları kelimeler, kendi isimlerinin dışında , “şiddet, ölüm, seks, kan ve şeytan” imiş. 

   Bilinçaltı mesajlarının çocukların en fazla izlediği çizgi filmlere gizlenmesi ise oldukça vahim bir iddia. Çizgi filmlere gizlenen ana temaların “pornografik resimler” ve “şiddet” içeren kareler olduğu, bu durumun çocuklarda kişilik bozulmasına yol açtığı belirtiliyor. Hatta yıllardır yaptığı çizgi filmleri severek izlediğimiz Walt Disney, bu iddialara göre çocukların baş düşmanı. Disney’in çizgi filmlerinde cinsellik temasını, çocukların bilinçaltına kazıdığı iddia ediliyor. Günümüzün teknolojisi ile üretilen çizgi filmler için yazılıp çizilenler ise ebeveynleri dehşete düşürecek düzeyde. Uzmanlar, Subliminal teknoloji ile çocuğun gelişme çağında beynine monte edilen bu görüntülerin, ileriki yaşlarda kişiliğini olumsuz yönde etkileyeceği görüşündeler. Kişiliğin gelişme yaş aralığı ise 0-7 yaş imiş. 

   Bazı uzmanlara göre subliminal mesajlar görüntü veya ses içine yerleştiriliyor. Doç. Dr. Sinan Canan’a göre ise cinsellik, renk kodları ve diğer dikkat çekici unsurlar üzerinden “doğrudan” uygulanıyor. Örneğin; bir lokantada ağırlıklı olarak kırmızı renk kullanılması, iştah açıcı özelliğinden dolayı belirgin bir subliminal mesaj uygulaması olarak kabul ediliyor. 

   Doç. Dr. Yakup Çetin’e göre ise subliminal mesajların uygulayıcıları; zihin simsarları. Dr. Çetin’in bu konuda uzun bir makalesi mevcut. Burada kısa bir bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum.  Tamamını internet üzerinden okuyabilirsiniz. 
 
“Her sinemaya gittiğinizde canınızın kola ya da patlamış mısır çektiği oluyor mu? Alışılmışın dışında duygu, düşünce ve isteklerinizde bir takım değişiklikler meydana geliyor mu? İhtiyacınız hiç yokken birden bir şeyler yemek içmek istiyor musunuz? Bütün bunların nedeni seyrettiğiniz film ve reklamlarda saklanan subliminal mesajlar, ‘gizli bilinçaltı mesajları’ olabilir. İnsanın bilinçaltını doğrudan hedef alan subliminal mesajların tesir gücü gündem yapılmadığından insanlar tarafından pek bilinmemekte ve ciddiye alınmamaktadır. Psikiyatrist Sigmund Freund’un fikirlerinden yola çıkarak hazırlanan subliminal mesajlarla amaçlanan insanların düşünce biçimini kontrol edebilmek veya değiştirmektir. Bu bağlamda film, video klipi, reklam ve poster gibi görsellerin içersine gizlenen ve normal insan algısının dışında kalan subliminal mesajlarla izleyicilerin duygu, düşünce ve davranışları manipüle edilebilmektedir. …
 
   Unutmayalım, bir şeyin farkında olmamak görmediğimiz anlamına gelmez. Beynimizin ‘bilinç’ ve ‘bilinçaltı’ olmak üzere iki yanı vardır. Bilinçli yanımız dış dünyadan gelen her türlü uyarıları süzerek ve sorgulayarak zihinsel işleme tabi tutar. Bilinçaltı, beynimizin daha çok farkında olmadığımız yanıdır. Bilinçli beynin aksine karşılaştığı tüm uyarılara kucak açar. Uyarıcıların faydalı mı zararlı mı olduğuna hiç aldırış etmez.”
 
 
Tülay Hergünlü
 
 
 
 189 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Mustafa Kemal ATATÜRK tarih sahnesine ilk kez Çanakkale’de çıktı. - 18/03/2015
Mustafa Kemal ATATÜRK tarih sahnesine ilk kez Çanakkale’de çıktı.
Hayat, sadece bir kitap okumak için bile yaşanmaya değerdir. - 03/03/2015
Hayat, sadece bir kitap okumak için bile yaşanmaya değerdir.
İşsizlik her kötülüğün anasıdır - 05/01/2015
İşsiz babasını teselli etmeye çalışan küçük kız herkesi duygulandırdı. İşten çıkartılan baba, gözyaşlarına hâkim olamadı. Yüzlerce işsizlik haberlerinden sadece bir tanesiydi ve son da olmayacaktı.
Kadın anadır, bacıdır, eştir, evlattır… - 15/12/2014
Kadın anadır, bacıdır, eştir, evlattır…
MÜTEVAZI ATATÜRK - 10/11/2014
Mütevazı Atatürk
Cumhuriyet- Türk Mucizesi - 22/10/2014
Cumhuriyet- Türk Mucizesi
AGİ’ lerinize sahip çıkın! - 26/09/2014
Asgari Geçim İndirimi; kısa adıyla AGİ. Vergi iadesinin kaldırılmasının ardından 01.01.2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Ücretleri gerçek usulde vergilendirilen gerçek kişiler yararlanıyor. AGİ, çalışanların
Zeytin; Ölmez Ağaç! - 12/09/2014
egitimimecesi.com - Zeytin; Ölmez Ağaç!
Mustafa Kemal imzası sizde kalamaz! - 04/09/2014
Mustafa Kemal imzası sizde kalamaz!
 Devamı