• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/egitimimecesi/
Tülay Hergünlü
hergunlu@ttmail.com
Zeytin; Ölmez Ağaç!
12/09/2014
 
Zeytin ağaçları iktidarın Meclis’ten geçirmeye çalıştığı bir yasa tasarısı ile yine gündemde. Zeytincilik yasası 2002 yılından bu yana tam 6 kez değiştirilmek istenmiş. Son yasa tasarısı ile 25 dönümden küçük zeytinlikler “sıradan arazi” olarak nitelendirilecek ve imara açılacakmış. Yasa kanunlaşırsa 25 dönümün ( 25.000 metrekare) altındaki zeytinliklerde, konut, AVM yapılabilecek, madenciliğe izin verilecekmiş. Alanlar TOKİ’ ye de tahsis edilebilecekmiş. Nerede bir yeşillik kaldıysa TOKİ orada… Hiç acıması yok! O güzelim yeşil araziler TOKİ’ nin eline düşmeye görsün. Anlaşılan o ki bazı zihniyetler yemin etmiş; Türkiye’de bir metrekare yeşil alan bırakmayacaklar!
 
Bu yasa tasarısının, Akkuyu Nükleer Santrali ile de bir ilgisi olduğu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı müsteşar yardımcısının; “Zeytinlikler nedeniyle 20 milyar dolarlık Akkuyu Nükleer Santrali’ne ruhsat alamama riskiyle karşı karşıyayız!” sözlerinin, zeytinliklerin kurban edilmesinde çok büyük bir paya sahip olduğu iddia ediliyor. 
 
Zeytin ağacının ortaya çıkış tarihinin sekiz bin yıl önceye dayandığı tahmin ediliyor. Anadolu’daki geçmişi ise yaklaşık altı bin yıl. Türkiye aynı zamanda da zeytin ağacının genetik anavatanı olma şansına sahip bir ülke.  Zeytin dalı geçmişten günümüze barışın simgesi olarak kabul ediliyor. Uzattığınız her zeytin dalı size bir gülümseme olarak geri döner.
 
Zeytincilik Türkiye’de binlerce ailenin geçim kaynağı. Yetkililerin açıklamalarına göre Türkiye’deki zeytinliklerin ortalama büyüklüğü 10 dönüm. Özellikle yeni oluşturulan zeytinlikler ise 10 dönümden küçük ölçekte. Anlaşılan o ki; tasarı kanunlaşırsa, zeytinciliğin ölüm fermanı da imzalanmış olacak. Türk tarımının İsrail’in kısır tohumlarına mahkûm edilmesi yetmezmiş gibi, dünyanın önde gelen zeytin üreticisi Türkiye’ de şimdi de zeytini bitirme peşindeler. Zeytin ve zeytinden elde edilen ürünleri artık İtalya’dan filan ithal ederiz. Zeytinliklerin üzerine dikilen havuzlu lüks villalarda keyif çatar, çıkarttığımız madenleri de İran’a ihraç eder, yeni iş adamları (!) türetiriz… 
 
Zeytin ağacına boşuna “ölmez ağaç” dememişler. Bu kutsal ağaç binlerce yıldır insanlığa gıda ve güzellik kaynağı olarak hizmet ediyor. Kutsal diyorum çünkü Kur’an’ da “zeytin”in adı beş ayette geçer.  Bu ayetler; Enam, 99; Nahl, 11; Abese, 31; Tin, 1 ve Nur ,35’tir. Yüce Yaratıcı Tin Suresi, 1. ayetine, “İncir ve zeytine andolsun” diye başlar. Nur suresi 35. ayetinde ise şöyle buyurur: 
 
“Allah, göklerin ve yerin Nur’udur. O'nun Nur’u, içinde lamba bulunan bir kandile benzer. O lamba cam bir fanus içindedir; o fanus da âdeta inciyi andıran bir yıldız gibidir. O, mübarek bir ağaçtan, ne Doğu’ya ne de Batı’ya ait olan bir zeytin ağacından tutuşturulur…”

Rant uğruna binlerce zeytin ağacını katletmeye çalışanlar, zeytin ağacına bir de bu yönden baksalar iyi olacak. Zira son yıllarda sınır tanımaz bir şekilde gerçekleştirilen bu katliamlara, doğanın sahibi herhalde sessiz kalmayacaktır…
 
Tülay Hergünlü
İstanbul, 11 Eylül 2014
 
 
**Prof. Dr. Salih Akdemir çevirisi.


254 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Mustafa Kemal ATATÜRK tarih sahnesine ilk kez Çanakkale’de çıktı. - 18/03/2015
Mustafa Kemal ATATÜRK tarih sahnesine ilk kez Çanakkale’de çıktı.
Hayat, sadece bir kitap okumak için bile yaşanmaya değerdir. - 03/03/2015
Hayat, sadece bir kitap okumak için bile yaşanmaya değerdir.
İşsizlik her kötülüğün anasıdır - 05/01/2015
İşsiz babasını teselli etmeye çalışan küçük kız herkesi duygulandırdı. İşten çıkartılan baba, gözyaşlarına hâkim olamadı. Yüzlerce işsizlik haberlerinden sadece bir tanesiydi ve son da olmayacaktı.
Kadın anadır, bacıdır, eştir, evlattır… - 15/12/2014
Kadın anadır, bacıdır, eştir, evlattır…
MÜTEVAZI ATATÜRK - 10/11/2014
Mütevazı Atatürk
Cumhuriyet- Türk Mucizesi - 22/10/2014
Cumhuriyet- Türk Mucizesi
AGİ’ lerinize sahip çıkın! - 26/09/2014
Asgari Geçim İndirimi; kısa adıyla AGİ. Vergi iadesinin kaldırılmasının ardından 01.01.2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Ücretleri gerçek usulde vergilendirilen gerçek kişiler yararlanıyor. AGİ, çalışanların
Mustafa Kemal imzası sizde kalamaz! - 04/09/2014
Mustafa Kemal imzası sizde kalamaz!
Ben de bıraktım! - 31/08/2014
Ben de bıraktım!
 Devamı