• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/egitimimecesi/
Enver Bayatlı
enverbayatli@hotmail.com
Başarı Transferi (Okulda, İşte, İlişkilerde vb.)
16/09/2014
egitimimecesi.com

 
   Başarı herkesin dilinde dolaşan, istenilen, zevk alınan bir durumdur. Konunun, olayın ne olduğu önemli değildir. Bir oyun kazanmak, okulda bir dersten iyi not almak, iş yerinde bir projeyi iyi bir şekilde yürütmek, sonlandırmak, sporda iyi sonuçlar almak, dolayısıyla konu ne olursa olsun insan başarılı olmak istiyor. Bunu yaptığı zaman da mutlu oluyor. 
 
   Benim kafamda uzun süre şu soru oldu. “Acaba insan başarılı olduğu zaman mı zevk alıyor ve o işi daha iyi yapmaya çalışıyor, yoksa zevk aldığı için mi o işi daha iyi yapıyor ve o iş için daha çok enerji harcıyor?” Daha sonra bunun ikisinin insanlara göre farklılık gösterebileceğini ve başarılı olan insanların bunlardan birini kullandığını gördüm. Ancak bunun tersi durumlarla da çok karşılaştım. Örneğin, okul hayatında matematik dersinden başarılı olmak isteyen bir öğrencinin, “Yapamıyorum olmuyor, yeteneğim yok başaramıyorum!” dediğini de çok gördüm. Buradaki durum kişinin gerçekten yapamaması, yapmak istememesi, başarısızlık korkusundan dolayı başarılı olmayı denememesi, geçmişten gelen ve kendisine büyük gözüken eksikliklerini kapatamayacağı inancı, emek harcamak ve yorulmak istememesi, çalışmayarak başarısız olmanın iyi hissettirmesi vb. nedenler olabilir. 
 
   Mevcut eğitim öğretim sistemine baktığımızda normal zeka düzeyinde olan bir insanın matematik dersinde başarılı olabilmesi lazım. Hatta matematik performansı düşük kişilerin bile diğer insanlardan daha fazla çalışarak başarılı olabileceği bir sistem var. İş hayatı veya sosyal hayatta da benzer durumlardan söz edilebilir. Denemelerinin başarısız olacağı, rezil olacağım korkusu, toplumsal baskı, başarısızlık korkusu, potansiyelinin farkında olmama vb. gibi durumlardan kaynaklı olarak insanlar başarıya yaklaşamamaktadırlar. 
 
BAŞARILI OLMAK HERKESİN İSTEĞİ BİR DURUMDUR. 
 
   Burada devreye giren durum, nasıl başarılı olacağım ya da başarılı olma yöntemlerim nelerdir? Daha önce başarılı olduğum neler var? Başarılı olduğum durumlarda neler yaptım? Başarılı olduğum durumlarda yaptığım şeyleri, yöntemlerinde zorlandığım diğer işlerde denersem nasıl sonuçlar alırım? Aslında yukarıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar size yeterli olacaktır. BENCE HERKES HER ŞEYDE BAŞARILI OLABİLİR. Nasıl mı? Tabi ki ”BAŞARI TRANSFERİ İLE”…… 
 
   Başarılı ve iyi olduğunuz şeyleri düşünün, onları nasıl şevkle yaptığınızı, neler hissettiğini, şu an yapmak istediğiniz ya da başarılı olmak zorunda olduğunuz şeyi başarırsanız neler hissedeceğinizi bir düşünün. Eminim çok mutlu olacaksınız. Amacınız, “Dünyanın en büyük zirvesine tırmanmak”. Bu büyük bir hayal olsa gerek. Hiç dağa tırmanmamış bir insan için hem de çok büyük bir hayaldir. Başarılı olmak imkânsız gibi duruyor. Ama hayatta gerçekleşen bir çok şey hayaldi zaten. Cep telefonu, bilgisayar, ipad, uçak, hatta araba vb. gibi daha bir çok şey. Hemen Everest’in tepesine tırmanamazsınız belki ama dağcılıkla ilgili bir kitap okumaya başlayabilirsiniz. Sonra belki küçük bir dağcılık kursuna katılıp sizin eğitiminiz için hazırlanmış bir tırmanma parkurunda nasıl tırmanılacağını öğrenebilirsiniz. Belki sonra amatör küçük bir dağ tırmanışı deneyebilirsiniz. Denemelerle bunu, tırmanışı büyütebilir ve tecrübe edinebilirsiniz. Ve sonunda, belki bir gün Everest’in tepesinde kendinizi bulabilirsiniz. 
 
   Bir hayal edin, şu an EVEREST DAĞI'nın tepesindesiniz ve hayaliniz gerçekleşti. O havayı soluyorsunuz. Mutluluğunuzu düşünün... UNUTMAYIN, ŞU AN KULLANDIĞINIZ HER ŞEY İLK ÖNCE HAYALDİ. HAYALLERİNİZİN GERÇEKLEŞMESİ DİLEĞİYLE.

Enver Bayatlı
Psikolojik Danışman279 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Başarı Transferi (İşte, okulda ve her yerde) - 14/12/2014
Başarı herkesin dilinde dolaşan, istenilen, zevk alınan bir durumdur. Konunun, olayın ne olduğu önemli değildir.
SINAV KAYGISIYLA BAŞ ETME YOLLARI - 22/09/2014
SINAV KAYGISIYLA BAŞETME YOLLARI Sınav kaygısı, kaygı nedir? Kaygı, yaşamımızın normal ve çoğunlukla da olumlu bir parçasıdır. Diger heyecanların tanımında oldugu gibi, kaygınında tanımını yapmak zordur.
Çözüm Odaklı Yaklaşım - 22/09/2014
ÇÖZÜM ODAKLI YAKLAŞIM Büyük adım bir çok küçük adımdan oluşur. Genelde problemlere odaklanmaya meyilliyiz toplum olarak. O kadar problemle uğraşıyoruz bazen burnumuzun dibindeki çözümler