• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/egitimimecesi/
Enver Bayatlı
enverbayatli@hotmail.com
Çözüm Odaklı Yaklaşım
22/09/2014
ÇÖZÜM ODAKLI YAKLAŞIM 

   Büyük adım birçok küçük adımdan oluşur.

   Genelde problemlere odaklanmaya meyilliyiz toplum olarak. O kadar problemle uğraşıyoruz ki, bazen burnumuzun dibindeki çözümleri bile göremiyoruz. Çünkü problem bizim tüm iliklerimize işlemiş ve bizden başka bu problemi bizim gibi yaşayan başka kimsenin olmadığı kanaatimiz o kadar tamdır ki etrafımızdaki birisi yanlışlıkla, "bir tek sen bu problemi yaşamıyorsun" gibi bir yaklaşımda bulunursa, vay onun haline! Problem bizimse o problem hepimiz için çok büyük demektir. Problem hayatımızın tamamında var mı, yoksa istisnai durumlar oluyor mu? Yoksa biz problemleri hayatın tamamına mı taşıyoruz? 

   Problemlerle uğraşırken acaba gözümüzden bir şeyi kaçırıyor muyuz? Aslında hep istediğimiz bir şeye odaklanamıyor muyuz? Bu ne, diye bir düşünelim. Tavsiyeler, dost, arkadaş, aile vs. Asıl aradığımız bu problemin bir mucizeyle çözülmesi. Biri gelsin, bir şey olsun ama bu problem mucize bir şekilde çözülsün. Asıl istediğimiz bu aslında; problemin bir anda çözülmesi.

   Problemin bütünüyle uğraşırken kaçırdığımız şey aslında yapacağımız küçük değişimlerin kartopu etkisi yapabilmesidir. Bulunduğumuz durum çok kötü olsun, örneğin; 0-10 arasında bir derecelendirmede şu anki durumumuz 3 olsun, ki en kötü durum 0 noktası. Şa anki durumunuzu düşünün. Bugün eve gideceksiniz, yaptığınız her şeyi yine aynen yapacaksınız. Yemek yiyecek, televizyon seyredecek, ailenizle sohbet edecek, dinlenecek ve uyuyacaksınız. Uyku halindeyken bir mucize oldu, bir peri geldi ve kötü giden her şeyi düzeltti. Ama siz düzeldiğini bilmiyorsunuz, perinin geldiğinden ve sabah her şeyin düzeldiğinden haberiniz yok. Sabah kalktığınızda ne gibi şeyler değişmişler olurdu? Neler yapardınız? Etrafınızdaki insanlar size nasıl davranırdı? Siz nasıl hissedersiniz? Bu değişimler sizi mutlu eder mi? İstediğiniz değişimler olunca neler yapardınız? Siz mucizeyi nasıl fark ettiniz ? Etrafımızdaki insanlar mucizeyi nasıl fark etti? 

   Mucizeyle gerçekleşen hayatınızdaki değişimleri düşünün. Bu değişimlerin hepsinin gerçekleşmesi belki imkânlı değil çünkü mucize demiştik. Ancak bizim başlayıp uygulabileceğimiz ve bize iyi gelecek değişimler var mı? Çok büyük değişimler olması gerekmez; bulunduğumuz 3 derecelik durumu 3,5 veya 4 yapsa yeter. Küçük değişimler ve kartopu etkisiyle büyük değişimler. Çok düşünmenize gerek yok! İlk aklınıza gelen küçük değişimi kendinize uygulayın. Bir şeyler yapmak size iyi gelecek. Mucize küçük değişimlerde başlar ve gerçekleşir. Peri sizin yanınıza belki de dün geldi ancak siz bilmiyorsunuz. Perinin geldiğini ve problemleri ortadan kaldırdığını bilmiyorsunuz belki de...

   Çözüme yardımcı olacak küçük bir adımla işe başlayın; büyük bir adım atmak korkutucu gelebilir. Küçük bir adım, ardından küçük bir adım daha ve küçük bir adım daha. Büyük bir adımı küçük adımlar oluşturacaktır. Her küçük değişimde, adımda bulunduğunuz durumdan yani 3 komumundan 3,5 bir sonraki 4,5 bir sonraki 5. Her seferinde daha iyiye doğru bir gidiş olacaktır. Böylece aslında hayatınızda olumluya doğru giden bir değişim süreci olacak ve yaşadığınız sıkıntılara bakışınız ve çözümünüz farklılaşacaktır. 

   En iyi yaptığınız işi, hobiyi bir düşünün; nasıl yapıyorsunuz? Hiç zorlanmıyor musunuz ? Sıkıntı yaratmıyor mu? Zaman zaman yapmak istemediğiniz olmuyor mu? Ama hoşlandığınız için yapıyorsunuz. Yaptıklarınız daha iyi oluyor ve başarılı oluyorsunuz. Aslında her şey kötü de değil; iyi yaptığınız şeyler de var hayatınızda. Düşünün; en iyi yaptığınız ve zevk aldığınız küçük bir şeyi. Size problemlerinizin çözümünde yardımcı olabilir mi ? Devamlı kötü şeyler yapma ve başınıza kötü şeyler gelme ihtimali yoktur. Bu durumu, devamlı böyle görme ihtimali vardır. 

   Çözüm odaklı yaklaşım ergenlerde, yetişkinlerde ve çiftlerde problemlerinden çok çözümlerine ve olumlu yönlere odaklanarak, hayatlarında küçük değişimlerle 3-4 seans gibi kısa sürelerde küçük adımlarla büyük adımlar oluşturarak, problemlerin çözümüne yardımcı olmaktadır.


104 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Başarı Transferi (İşte, okulda ve her yerde) - 14/12/2014
Başarı herkesin dilinde dolaşan, istenilen, zevk alınan bir durumdur. Konunun, olayın ne olduğu önemli değildir.
SINAV KAYGISIYLA BAŞ ETME YOLLARI - 22/09/2014
SINAV KAYGISIYLA BAŞETME YOLLARI Sınav kaygısı, kaygı nedir? Kaygı, yaşamımızın normal ve çoğunlukla da olumlu bir parçasıdır. Diger heyecanların tanımında oldugu gibi, kaygınında tanımını yapmak zordur.
Başarı Transferi (Okulda, İşte, İlişkilerde vb.) - 16/09/2014
BAŞARI TRANSFERİ (OKULDA, İŞTE, İLİŞKİLERDE VB.)