• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/egitimimecesi/
Tülay Hergünlü
hergunlu@ttmail.com
AGİ’ lerinize sahip çıkın!
26/09/2014
egitimimecesi.com 
 
Asgari Geçim İndirimi; kısa adıyla AGİ. Vergi iadesinin kaldırılmasının ardından 01.01.2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Ücretleri gerçek usulde vergilendirilen gerçek kişiler yararlanıyor. AGİ, çalışanların medeni durumuna ve çocuk sayısına göre uygulanıyor. Kısaca devletin bordro mahkûmlarına her ay ödediği bir nevi teşvik primi gibi. Ya da bütçelerine sağladığı küçük bir katkı payı... 
 
Uygulaması ise şöyle: Firmalar her ay çalışanların ücretlerinden kesinti yaptıkları gelir vergisini Muhtasar Beyanname ile beyan edip, ödemek zorundalar. Ancak devlet diyor ki;  “Bana ödeyeceğin gelir vergisinden, çalışanlarına ödeyeceğin AGİ’ yi çıkart ve kalanını öde. Yani devlet vergi alacağından vazgeçiyor; “bana ödeme, çalışanına öde” diyor. 
 
Ne var ki uygulamada bu sistem tam tersine işliyor. Pek çok firma ödeyeceği AGİ tutarını çalışanın maaşına dâhil ediyor. Yani kişi bir firmaya iş müracaatı yaptığı zaman net maaşını talep ederken eğer “AGİ hariç” demezse, AGİ maaşının içinde hesaplanıyor. 
 
Kişi asgari ücretle çalışıyorsa sorun yok. Zira AGİ asgari ücretin içinde gösterilemiyor. Maaş asgari ücretten yüksek ise AGİ derhal maaşın içine dâhil ediliyor.
 
Bir örnek vermek gerekirse; Bir işyeri ile maaşınızı 1.500 TL. anlaştınız ve “AGİ hariç” demediniz. Maaş zamanı geldi ve bankadaki maaş hesabınıza yatan tutar 1.500 TL. Eğer bekârsanız ödenmesi gereken tutar, 1.580,33 TL. olmalıydı. Bu durumda AGİ tutarı maaşın içine dâhil edildiği için gerçekte işverenin cebinden çıkan tutar 1.419,67 TL. Sizin AGİ ise işverenin ödeyeceği vergiden düşülüyor. Böylece işveren, size ödemesi gereken AGİ tutarını maaşınızdan kesiyor ve ödeyeceği vergiden de düşerek bir taşla iki kuş vurmuş oluyor.  Kısaca, işverenin cebinden AGİ ödemesi için tek kuruş para çıkmıyor.
 
Eleman ilanlarında bazı firmalar aradıkları vasıfları belirttikten sonra, sözüm ona ilanı cazip hale getirmek için şöyle bir açıklama yapıyorlar; “Maaş+ Yemek+SGK+AGİ.” 
 
Burada yemek hariç, diğerleri yasal uygulamalardır. Yani bir firma çalışanına maaş vermek, sigortalı yapmak ve AGİ’ ni ödemek zorundadır. Bu haklar, çalışanlara yasalar tarafından sağlanmıştır.  Firmanın sağladığı sosyal yardımlar değildir. Hal böyle olunca da firmalar çalışanların AGİ’ lerini maaşlarının haricinde ödemek zorundadırlar. 
 
Çalışanlar;
 
Asgari Geçim İndirimi uygulamasının amacı vergilendirmede sosyal adaleti sağlamaktır.
İşverenin AGİ’ lerinizi cebine atmasına izin vermeyin!
İş müracaatınızda maaşınızı talep ederken “AGİ hariç” demek zorunda değilsiniz!
İşveren, “biz AGİ tutarını maaşın içine dâhil ediyoruz” diyemez!
AGİ, işveren tarafından çalışanına ödemesi gereken yasal bir zorunluluktur!
Sizler, emeğinize sahip çıktığınız ölçüde özgürsünüzdür.
 
Tülay Hergünlü
İstanbul, 25 Eylül 2014
 


311 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Mustafa Kemal ATATÜRK tarih sahnesine ilk kez Çanakkale’de çıktı. - 18/03/2015
Mustafa Kemal ATATÜRK tarih sahnesine ilk kez Çanakkale’de çıktı.
Hayat, sadece bir kitap okumak için bile yaşanmaya değerdir. - 03/03/2015
Hayat, sadece bir kitap okumak için bile yaşanmaya değerdir.
İşsizlik her kötülüğün anasıdır - 05/01/2015
İşsiz babasını teselli etmeye çalışan küçük kız herkesi duygulandırdı. İşten çıkartılan baba, gözyaşlarına hâkim olamadı. Yüzlerce işsizlik haberlerinden sadece bir tanesiydi ve son da olmayacaktı.
Kadın anadır, bacıdır, eştir, evlattır… - 15/12/2014
Kadın anadır, bacıdır, eştir, evlattır…
MÜTEVAZI ATATÜRK - 10/11/2014
Mütevazı Atatürk
Cumhuriyet- Türk Mucizesi - 22/10/2014
Cumhuriyet- Türk Mucizesi
Zeytin; Ölmez Ağaç! - 12/09/2014
egitimimecesi.com - Zeytin; Ölmez Ağaç!
Mustafa Kemal imzası sizde kalamaz! - 04/09/2014
Mustafa Kemal imzası sizde kalamaz!
Ben de bıraktım! - 31/08/2014
Ben de bıraktım!
 Devamı