• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/egitimimecesi/
Enver Bayatlı
enverbayatli@hotmail.com
Başarı Transferi (İşte, okulda ve her yerde)
14/12/2014
egitimimecesi.com

   Başarı herkesin dilinde dolaşan, istenilen, zevk alınan bir durumdur. Konunun, olayın ne olduğu önemli değildir. Bir oyun kazanmak, okulda bir dersten iyi not almak, iş yerinde bir projeyi iyi bir şekilde yürütmek sonlandırmak, sporda iyi sonuçlar almak dolayısıyla konu ne olursa olsun insan başarılı olmak istiyor. Bunu yaptığı zaman da mutlu oluyor. Benim kafamda uzun süre şu soru oldu: “Acaba insan başarılı olduğu zaman mı zevk alıyor ve o işi daha iyi yapmaya çalışıyor, yoksa zevk aldığı için o işi daha iyi yapıyor ve o iş için daha çok enerji harcıyor?” Daha sonra bunun ikisinin insanlara göre farklılık gösterebileceğini ve başarılı olan insanların bunlardan birini kullandığını gördüm.

   Ancak bunun tersi durumlarla da çok karşılaştım. Örneğin, okul hayatında matematik dersinden başarılı olmak isteyen bir öğrencinin “Yapamıyorum olmuyor, yeteneğim yok başaramıyorum!” dediğini de çok gördüm. Buradaki durum kişinin gerçekten yapamaması, yapmak istememesi, başarısızlık korkusundan dolayı başarılı olmayı denememesi, geçmişten gelen ve kendisine büyük gözüken eksikliklerine kapatamayacağı inancı, emek harcamak ve yorulmak istememesi, çalışmayarak başarısız olmanın iyi hissettirmesi vb. nedenler olabilir. Mevcut eğitim öğretim sisteme baktığımızda normal zekâ düzeyinde olan bir insanın matematik dersinde başarılı olabilmesi lazım. Hatta matematik performansı düşük kişilerin bile diğer insanlardan daha fazla çalışarak başarılı olabileceği bir sistem var.
 
   İş hayatı veya sosyal hayatta da benzer durumlardan söz edilebilir. Denemelerinin başarısız olacağı, rezil olacağım korkusu, toplumsal baskı, başarısızlık korkusu, potansiyelinin farkında olmama vb. gibi durumlardan kaynaklı olarak insanlar başarıya yaklaşamamaktadır.
 
BAŞARILI OLMAK HERKESİN İSTEĞİ BİR DURUMDUR. 

Burada devreye giren durum nasıl başarılı olacağım ya da başarılı olma yöntemlerim neler? 
Daha önce başarılı olduğum neler var ?
Başarılı olduğum durumlarda neler yaptım?
Başarılı olduğum durumlarda yaptığım şeyleri, yöntemleri zorlandığım diğer işlerde denesem nasıl sonuçlar alırım?
Aslında yukarıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar size yeterli olacaktır. 

BENCE HERKES HERŞEYDE BAŞARILI OLABİLİR.

Nasıl mı? Tabi ki ”BAŞARI TRANSFERİ İLE”…… Başarılı ve iyi olduğunuz şeyleri düşünün, onları nasıl şevkle yaptığınızı, neler hissettiğini, şu an yapmak istediğiniz ya da başarılı olmak zorunda olduğunuz şeyi başarırsanız neler hissedeceğinizi bir düşünün. Eminim çok mutlu olacaksınız. Amacınız “Dünyanın en büyük zirvesine tırmanmak”.
 
   Bu büyük bir hayal olsa gerek. Hiç dağa tırmanmamış bir insan için hem de çok büyük bir hayaldir. Başarılı olmak imkânsız gibi duruyor. Ama hayatta gerçekleşen bir çok şey hayaldi zaten. Cep telefonu, bilgisayar, ipad, uçak, hatta araba vb. gibi daha bir çok şey. Hemen Everest’in tepesine tırmanamazsınız belki ama dağcılıkla ilgili bir kitap okumaya başlayabilirsiniz. Sonra belki küçük bir dağcılık kursuna katılıp sizin eğitiminiz için hazırlanmış bir tırmanma parkurunda nasıl tırmanılacağını öğrenebilirsiniz. Belki sonra amatör küçük bir dağ tırmanışı deneyebilirsiniz. Denemelerle bunu tırmanışı büyütebilir ve tecrübe edinebilirsiniz. Ve sonunda, belki bir gün Everest’in tepesinde kendinizi bulabilirsiniz. 

Bir hayal edin şu an EVEREST Dağı'nın tepesindesiniz ve hayaliniz gerçekleşti. O havayı soluyorsunuz. Mutluluğu düşünün.
UNUTMAYIN ŞU AN KULLANDIĞINIZ HER ŞEY İLK ÖNCE HAYALDİ.HAYALLERINIZIN GERÇEKLEŞMESI DILEĞIYLE .


465 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     17/12/2014 22:12

Ben başarısızlığın ne olduğunu öğrenmek istiyorum ki başarının neleri kapsadığını anlayayım çok çabuk vazgeçiyor insanlar halbuki dünyayı değiştirenler asla vazgeçmeyenler değilmi çocukken hep savaş pilotu olmak istedim ve kendimi hep motive ettim sonunda yazılım mühendisi oldum ama hayallerimden asla vazgeçmedim hep beni motive ettiler neleri başardığımın farkına varmak için kavram kargaşasından kurtulmak istiyorum insan kendi ile barışık olmadan ve kendi ile konuşmadan neleri başardığını fark edemiyor
Musa TOPAL

Yazarın diğer yazıları

Çözüm Odaklı Yaklaşım - 22/09/2014
ÇÖZÜM ODAKLI YAKLAŞIM Büyük adım bir çok küçük adımdan oluşur. Genelde problemlere odaklanmaya meyilliyiz toplum olarak. O kadar problemle uğraşıyoruz bazen burnumuzun dibindeki çözümler
SINAV KAYGISIYLA BAŞ ETME YOLLARI - 22/09/2014
SINAV KAYGISIYLA BAŞETME YOLLARI Sınav kaygısı, kaygı nedir? Kaygı, yaşamımızın normal ve çoğunlukla da olumlu bir parçasıdır. Diger heyecanların tanımında oldugu gibi, kaygınında tanımını yapmak zordur.
Başarı Transferi (Okulda, İşte, İlişkilerde vb.) - 16/09/2014
BAŞARI TRANSFERİ (OKULDA, İŞTE, İLİŞKİLERDE VB.)