• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/egitimimecesi/
Meltem Kaynaş Kazezyılmaz
meltem68kaynas@gmail.com
Bana Krizini Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim!
15/12/2014
egitimimecesi.com
 
 
Toplumda psikolojik kökenli rahatsızlıklar artmış.  Şaşırdık mı? Tabii ki hayır!
Herkes dertli, biliyoruz zaten!
İnsanlar kavga halinde...İpe sapa gelmez nedenlere canlar veriliyor. Aileler parçalanıyor, boşanmalar tavan yapmış!  “Severek”, güle oynaya başlayan evlilikler, kanlı bıçaklı sona eriyor kısa sürede!
 
Televizyonu da basını da milleti çıldırtmaya özel çaba sarfediyor sanki!!!
Düşünsenize, millet kendi sorunlarına mı yansın, başka insanların sorunlarına mı hayıflansın, yoksa ülkenin dertlerine mi kafa yorsun?
 
Aslında bugün, eğitimlisi-eğitimsizi hemen herkes, cebiyle boğuşuyor!
Peki böyle mi olmalı?
 
İnsanlar sadece ve sadece midesiyle uğraşır hale gelince, ne kendini görür gözü, ne ülkeyi, ne de insanlığı! Amaç da bu zaten! Tuzak belli. Nasıl düşmeyeceğiz bu tuzağa, önemli olan konu bu. 
 
Tabi bu yazının amacı, ne ülkeyi “kurtarmak”, ne de “sihirli değnek”  tarifi vermek. Tek amacım,  yaşadığımız  krizlere karşı farkındalık yaratabilmek.
 
Canlı her organizma, yaşamının belli bir döneminde krizle karşılaşabilir. Beden bile sürekli krizler atlatır; hiç farkına varmayız da... Yani krizler, canlılık alâmeti aslında.
Madem “Her canlı bir gün ‘kriz’i tadacak” ve dibe vurmak kaçınılmaz olacak o zaman, bari dipte fazla kalmamanın yollarını bulmalı! Denizin dibini boylamak gibi; indin mi vur yere, çık hemen yukarıya! Dipte uzun kalırsan, vay haline... Çıkamazsan, geçmiş ola!
 
“V” tipi yaşamak lâzım krizleri... İner inmez dönmeye çalışmalı hayata geri. Beklersen, “U”  tipine döner çaktırmadan!  Sonra bir bakmışsın, sen ve krizin “bir yastıkta kocama” noktasına gelmişsin. İşte bunun da adı “L” tipi! Çık çıkabilirsen bu saatten sonra dipten! Kronik “kriz hastası” olup çıkarsın alimallah!
 
Hayata karşı ne kadar olumlu bir bakış beslersek, o ölçüde kolay çıkarız dipten. Ne kadar büyük bir amaca adarsak kendimizi, o kadar şiddetli vururuz “krizin dibine” yukarıya çıkmak için. Umut, kasırgalar yaratmanın nefesi olur, yeter ki sevgi eksik olmasın yüreklerde. Çünkü sevgi, üretmenin yakıtıdır, varlığın anlamı... Düştüğümüzde, elimizden tutup kaldıracak yegâne güçtür. Krizlerin en büyük düşmanı, içinizdeki sevginin varlığıdır. Aslında “sihirli değnek tarifi” vermeyeceğim dedim ama, ağzımda pardon elimden kaçtı işte yine!
 
Dedik ya, “Her canlı ‘krizi' tadacaktır!” diye; o zaman ne diyelim, en kötü krizimiz, gülme krizi olsun!
 
Sevgiyle...
 
Meltem KAYNAŞ


234 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Helâk Olmaya Doğru - 24/02/2015
Helâk Olmaya Doğru
Yalan Söylemenin Dayanılmaz Ağırlığı - 21/02/2015
Yalan Söylemenin Dayanılmaz Ağırlığı
DOĞANIN SESİNİ DUYAN VAR MI? - 22/10/2014
DOĞANIN SESİNİ DUYAN VAR MI?
İNSAN ÜÇGENİ: Okumak, Anlamak ve Bilmek - 21/09/2014
egitimimecesi.com - İNSAN ÜÇGENİ: Okumak, Anlamak ve Bilmek
Ey insanoğlu insan, DÜŞÜN - 06/09/2014
Farzet ki; zamanın geldi ve dönüşü olmayan yola girmek üzeresin…
Sevgiye rağbet olsa, kâinata nur yağardı! - 02/09/2014
SEVGİYE RAĞBET OLSA, KAİNATA NUR YAĞARDI!
Virüsünü tanı, “kâhin” ol! - 09/06/2014
Hayata dair, herkesin kuracak birkaç cümlesi vardır. Kimimiz güzelliklerinden, kimimiz ise zorluklarından söz eder dururuz. Nereden bakarsak bakalım; ne sürekli rahatlık, ne de sürekli zorluk sunulur insana...
Zalimler Topluluğu - 08/06/2014
egitimimecesi.com - Ey bu yazıyı okuyan ZALİM! “Ben zalim değilim”deyip kendini kandırma sakın! Kim demiş zalim olmadığını? Hepimiz, hem de hepimiz zalimiz!
Soma... - 14/05/2014
Ey gözünden hüzün eksik olmayan, ak yüzlü İNSAN!
 Devamı